TEATR POLSKA - podsumowujemy

W niedzielę zakończył się objazd spektaklu "blisko" w ramach programu TEATR POLSKA.
Przez ostatnie dwa miesiące staraliśmy się zbliżyć teatr do najnajów, odwiedzić miejscowości, w których wyjście na spektakl z dzieckiem kilkumiesięcznym jest wielką nowością, spacerem w nieznane. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że odwiedzając rozmaite zakątki Polski mogliśmy dzielić się z widzami tym, co dla nas najważniejsze - emocjami, bliskością, potrzebą spotkania i rozmowy, która wykracza poza słowa. 
Ostatni etap objazdu do trzy odwiedzone ośrodki - Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji, w którym przecieraliśmy szlaki teatru na czworakach, ale również otworzyliśmy przygodę z Teatrem Polska, bowiem był to pierwszy pokaz w ramach projektu, zrealizowany w tej miejscowości; Centrum Kultury i Sztuki w Koninie - to prawdziwe epicentrum kultury, ośrodek niezwykle aktywny, pełen dobrej energii, bliski nam i zaprzyjaźniony; Dom Kultury w Kotlinie - ostatnie miejsce na naszej trasie, to kwintesencja tego o czym można marzyć realizując objazd - tycia miejscowość, z doskonale zarządzaną placówką, ale przede wszystkim ciepła, domowa atmosfera, doskonałe zrozumienie potrzeba widzów i artystów, wspaniała umiejętność budowania programu kulturalnego. Czy można marzyć o czymś więcej!? 

 

Wędrówka blisko dobiegła końca, ale my wciąż nosimy w sobie to morze wrażeń, pamięć spotkań, bliskość. Podczas naszych pokazów spektaklu spotkaliśmy blisko 500 widzów, poprowadziliśmy 9 warsztatów Blisko kreatywności, pokonaliśmy setki kilometrów i doświadczyliśmy niezliczoną liczbę pięknych emocji, za które serdecznie dziękujemy. 

TEATR POLSKA 2017

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej.

Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz dziewiąty. Do tegorocznego programu zgłosiło się ponad 130 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 21 przedstawień, a Komitet Organizacyjny przyznał dotacje wybranym 17 teatrom.

W programie TEATR POLSKA 2017 zaprezentujemy spektakle:

„Beze mnie”, reż. Tomasz Cymerman, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

„Blisko”, reż. Alicja Morawska-Rubczak, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

„Come Together”, reż. Wojtek Ziemilski, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie

„Cudowna Podróż”, reż. Aleksiej Leliawskij , Teatr Lalka Warszawa

„Dziady-Noc pierwsza”, reż. Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin w Supraślu

„Gniazdo”, reż. Agnieszka Mielcarek , Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

„Huljet, huljet”, reż. Dagmara Żabska, Teatr Figur Kraków Fundacja Działań Twórczych, Kraków

„Humanka”, reż. Agata Puszcz, Teatr Polski w Bielsku-Białej

„Najgorszy człowiek na świecie”, reż. Anna Smolar, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

„Prosta historia”, reż. Radosław Kasiukiewicz, Tomasz Maśląkowski, Fundacja LALE. Teatr, Wrocław

„Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, reż. Remigiusz Brzyk, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

„Pustostan”, reż. Paweł Paszta, Teatr Współczesny w Szczecinie „Tu Wersalu nie będzie”, reż. Rabih Mroue , Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, reż. Elżbieta Depta, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

„Zabijanie Gomułki”, reż. Jacek Głomb, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

„Żabka”, reż. Fabrizio Montecchi, Teatr Animacji w Poznaniu

„Żniwa”, reż. Igor Gorzkowski, Polski Teatr Tańca - Balet Poznański

W ramach programu TEATR POLSKA od 2 września do 30 listopada 2017 roku odbędzie się 127 prezentacji 17 spektakli w 62 miejscowościach.

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na: www.teatrpolska.pl


 
 

TEATR POLSKA - Kwilcz, Konin i Kotlin