Sztuka Szuka Malucha


SZTUKA SZUKA MALUCHA to pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych – dzieci od zera do pięciu lat oraz ich opiekunów. Naszym celem jest prezentowanie zjawisk podejmujących artystyczny dialog z dzieckiem podczas podczas działań interaktywnych. Projekt realizowany jest przez Art Fraction Foundation, w ścisłej współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – inicjatorem nurtu teatru dla najnajmłodszych w Polsce oraz pomysłodawcą cyklu Sztuka Szuka Malucha. Współpracujemy również z Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku i Teatrem Baj w Warszawie.

Sztuka Szuka Malucha to propozycja teatralnej inicjacji dla dzieci, pokazania uporządkowanego logicznie i estetycznie fragmentu otaczającej ich rzeczywistości. To pierwsze kojarzenie związków między kolorem, dźwiękiem, przestrzenią i kształtem. To łagodność, to emocje wynikające z pierwszego doświadczania życia w oderwaniu od matki, chociaż jest ona na widowni z dzieckiem w stałym, bliskim i dającym poczucie bezpieczeństwa kontakcie. To niezwykłe przeżycia rodziców i dziadków obserwujących reakcje swoich ukochanych pociech na bodźce z nowego świata – świata sztuki.

Historia

W listopadzie 2006 roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zorganizowało pierwszy przegląd zespołów dla dzieci 0 - 3 lat oraz seminarium. Zaprosiliśmy m.in. boloński Teatr La Baracca z dwoma przepięknymi spektaklami oraz Roberto Frabettiego, autora i aktora, który pracę dla najmłodszych rozpoczął już ponad 25 lat temu i który swoją pasją, przemyśleniami i radością – tak wielkiej przedtem, potem i przed żadną inną widownią nie doświadczył – zarażał innych. W wyniku naszych inspiracji powstały i były wtedy prezentowane dwa, zaliczane do pionierskich w Polsce, widowiska: Co to? Studia Teatralnego BLUM oraz Plumplumdzyńdzyńbum... przygotowane przez Irenę Lipczyńską i Beatę Bąblińską, niezależne artystki z Poznania. Teatr – nazwaliśmy go – dla najnajmłodszych rozwija się wspaniale na całym świecie i zaczyna zyskiwać coraz więcej zwolenników w Polsce zarówno wśród artystów niezależnych, jak i w instytucjonalnych teatrach zawodowych. Jest niezwykłym wyzwaniem i wielką szansą. SZTUKA SZUKA MALUCHA (wcześniej Teatr dla najnajmłodszych i Kino dla najnajmłodszych) to projekt rozpoczęty w czerwcu roku 2010 – prezentowany po raz pierwszy w ramach Festiwalu MALTA. od 2014 roku głównym organizatorem festiwalu jest Art Fraction Foundation. Od października 2014 roku Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych SZTUKA SZUKA MALUCHA jest częścią czteroletniego projektu Small size, performing arts for early years.

SZTUKA SZUKA MALUCHA jest festiwalem rodzinnym. Dla organizatorów najważniejsze jest współuczestnictwo w wydarzeniach dzieci i dorosłych – rodziców, opiekunów i dziadków. Każde wydarzenie festiwalowe tworzone jest z myślą o konkretnych możliwościach percepcyjnych najmłodszych odbiorców sztuki, a więc dzieci od 0 do 5 lat.

Więcej informacji o kolejnej edycji na stronie festiwalu sztukaszukamalucha.pl

Zobacz reportaż z 9. edycji festiwalu w 2015 roku!


KURATORZY

Barbara Małecka, bmalecka@csdpoznan.pl, tel. 61 646 44 75

Zbigniew Rudziński, zrudzinski@csdpoznan.pl, tel. 61 646 44 75